Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Jak zabezpieczyć dom przed zimą?

Sezon zimowy jest szczególnie wymagający dla domu. Budynek narażony jest na niskie temperatury na zewnątrz i wysokie w środku, skraplanie wilgoci, nacisk śniegu oraz efekty zmiennego ciśnienia, który zaburza pracę ciągów kominowych. Jak więc optymalnie przygotować się do zimy, aby zarówno budynek, jak i jego mieszkańcy spokojnie przetrwali ten okres?

 

Pamiętaj o ogrzewaniu i wentylacji!

W Polsce bardzo popularne okazują się plastikowe, szczelnie izolowane okna. Są one dobre, gdy zależy komuś na oszczędności energii oraz relatywnie niskim koszcie zakupu takiego okna. Plastikowe i drewniane okna należy bezwzględnie uszczelnić i wyregulować. Oczyszczenie uszczelek i impregnacja z użyciem środka przeciwko zamarzaniu i pękaniu będzie dobrym pomysłem.

Odrębną istotną kwestią w zakresie komfortu cieplnego i bezpieczeństwa są kominy. Przed okresem grzewczym należy dokładnie oczyścić komin i sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych – uniknie się w ten sposób cofki spalin do pomieszczeń mieszkalnych i zagwarantuje się bezproblemową pracę pieca. Warto rozważyć również wykonanie niektórych napraw serwisowych w obrębie komina – małe szczeliny, czy pęknięcia mogą wypełnić się wodą i doprowadzić do rozsadzenia komina.

Również pamiętać należy o wentylacji wewnątrz budynków – ocena kratek wentylacyjnych, oczyszczenie ujść przewodów oraz kontrola przez kominiarza są jak najbardziej wskazane.

WAŻNE! Dla bezpieczeństwa obowiązkowe jest sprawdzenie pracy pieca i instalacji centralnego ogrzewania. Przed okresem grzewczym piec gazowy lub kominek poddać należy inspekcji i usunąć ewentualne awarie. Zanim gorąca woda trafi do kaloryferów, należy je koniecznie odpowietrzyć oraz w razie potrzeby uzupełnić zbiornik poduszki ciśnieniowej w piecu.

Kontrole trzeba również przeprowadzić w przypadku posiadania bojlera do ogrzewania wody w łazience – tutaj również ważne jest sprawdzenie parametrów pracy pieca, dopływu powietrza i odpływu pieca. Koniecznie należy pamiętać o inspekcji wentylacji!

Sprawdź również:
Udrażnianie rur
Monitoring kanalizacji

 

Zabezpieczenie rur na zimę – praktyczny aspekt

W okresie poprzedzającym zimę dobrze jest poddać inspekcji rury kanalizacyjne, deszczowe. Kanały ściekowe narażone są na zanieczyszczenia, które mogą naturalnie narosnąć pod wpływem mrozu. Bardzo ważne jest oczyszczenie rynien z patyków, gałęzi, mchu oraz innych elementów mogących ograniczać odpływ wody z dachu.

Zanim temperatury w nocy nie zaczną spadać poniżej zera, koniecznie trzeba dokonać odłączenia wszelkich pozadomowych źródeł wody od instalacji wodno-sanitarnej i centralnego ogrzewania. W przypadku nieużywanych i eksponowanych na zimno kranów dobrze zakręcić zawór główny doprowadzający i usunąć z rur resztki zalegającej wody.

Sprawdź również:
Pogotowie kanalizacyjne
Czyszczenie kanalizacji

Tyczy się to wszelkich przyłączy znajdujących się na wolnym powietrzu, gdzie istnieje ryzyko zastoju wody. Wadliwe lub stare rury dobrze jest wymienić przed początkiem pojawienia się niższych temperatur.

Prace związane z nadejściem zimy wymagają nieco zachodu, są one jednak bardzo dobre, aby uniknąć nieprzewidzianych awarii oraz dodatkowych kosztów finansowych.

Zadzwoń 601 236 226