Co zrobić gdy zalewa nas woda?

Co zrobić gdy zalewa nas woda

Szacuje się, że co druga sprawa odszkodowawcza w Polsce dotyczyć może zalanych mieszkań. Woda wdzierająca się do mieszkania poniżej powoduje zalanie mebli, zawilgocenie ścian oraz uszkodzenie sprzętu RTV – często zdarzają się także nieodwracalne uszkodzenia parkietu. W skali zalania całego mieszkania koszty mogą być naprawdę bardzo wysokie. Wielu zdarzeń losowych nie można jednak uniknąć, stąd trzeba wiedzieć, w jaki sposób postępować, gdy dochodzi do zalania własnego mieszkania.

 

Gdy woda leje się z sufitu… co zrobić?

Przede wszystkim nie panikować. Należy jak najszybciej udać się do sąsiada mieszkającego nad zalewanym mieszkaniem. Gdy wyciek jest możliwy do zatrzymania Jeśli nie ma go w mieszkaniu lub wycieku nie można powstrzymać za pomocą zaworu,  bezwzględnie trzeba udać się do miejsca lokalizacji głównego zaworu wodno-kanalizacyjnego – najczęściej jest to piwnica.

W razie niemożności lub poważniejszych awarii – pęknięcia pionu, czy zalewania przez ścieki z kolektora kanalizacyjnego należy wezwać natychmiastowo pogotowie wodno-kanalizacyjne.

Sprawdź również:

Udrażnianie rur

Monitoring kanalizacji

 

Likwidacja szkody – jak powinna wyglądać?

Likwidacja szkód związanych z zalaniem mieszkania będzie o wiele prostsza, gdy poprosi się o pomoc innego sąsiada lub wezwie się przedstawiciela spółdzielni. Pracownik spółdzielni lub właściciel mieszkania powinien sporządzić protokół zalania, który uwzględni miejsce wycieku, zalane przedmioty. Dobrze jeśli do protokołu dołączona zostanie dokumentacja fotograficzna szkód – dochodzenie odszkodowań od ubezpieczyciela mieszkania lub sprawcy zalania będzie o wiele prostsze.

Nie należy absolutnie rozpoczynać sprzątania mieszkania w momencie wyłączenia wody! Bardzo często ubezpieczyciele traktują usuwanie szkód za próbę fałszowania zniszczeń lub też dowodzą usilnie faktu, iż uszkodzenia są mniejsze, niż zadeklarowane w protokole zalania.

Rzeczoznawca ubezpieczeniowy pojawi się w zalanym mieszkaniu w ciągu kilku dni – do tego czasu lepiej nie usuwać niczego z mieszkania lub ewentualnie zapytać ubezpieczyciela, jakie elementy mogą być usunięte z mieszkania.

Sprawdź również:

Pogotowie kanalizacyjne

Czyszczenie kanalizacji

 

Kto jest temu winien – dochodzenie odszkodowania

Ustalenie winowajcy powstania szkody jest bardzo ważne ze względu na możliwość uzyskania odszkodowania. Uszkodzenia rur w obrębie lokalu – czyli przewodów poziomych są w gestii właściciela lokalu mieszkalnego, natomiast uszkodzenia pionów – za nie odpowiada zarządca budynku lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Jeśli właściciel mieszkania, z którego powstała awaria przyznaje się do winy i podpisuje protokół szkody, to w zasadzie sprawa jest załatwiona – wystarczy jedynie zwrócić się do swojego ubezpieczyciela lub ubezpieczyciela właściciela sąsiedniego mieszkania, który powinien wypłacić odszkodowanie. Jeśli żadna ze stron nie była ubezpieczeniowa, to należności od samego początku dochodzić można na drodze przedsądowej i sądowej.

Zalanie mieszkania może być bardzo poważnym problemem. W sytuacji wystąpienia awarii nie można panikować i koniecznie trzeba postarać się odciąć źródło wody. Jeśli są np. problemy z natychmiastowym dostaniem się do zaworu, to można postarać się w czasie oczekiwania zabezpieczyć tyle mienia, ile się uda.

Zadzwoń 601 236 226