Domowe metody na udrażnianie rur kanalizacyjnych

Domowe metody na udrażnianie rur kanalizacyjnych

Udrażnianie Rur

Większość z nas, od czasu do czasu, ma okazję zmagać się z zapchanym zlewem, umywalką, odpływem wanny lub toaletą. Często, zanim zdecydujemy się na pomoc fachowców świadczących profesjonalnie usługę udrażnianie rur, sami decydujemy się na rozwiązanie problemu z niedrożną kanalizacją. W wielu przypadkach samodzielne przepychanie rur może okazać się wystarczające, aby poradzić sobie z zatorami w instalacji kanalizacyjnej. Wezwanie pogotowia kanalizacyjnego będzie ostatecznością i decyzja o tym kroku zapadnie, gdy domowe sposoby zawiodą. Jakie to sposoby? Przeczytacie poniżej – przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na udrażnianie rur w zapchanej, domowej kanalizacji.

Co powoduje zapychanie kanalizacji?

Głównymi przyczynami zapychania się instalacji kanalizacyjnej są albo niepoprawne wykonanie, albo niewłaściwa eksploatacja i brak konserwacji.

Poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji kanalizacyjnej to przede wszystkim właściwe średnice przewodów, spadki oraz materiały. Ten ostatni aspekt jest najrzadziej spotykanym błędem w nowym budownictwie, ponieważ przeważnie stosuje się tworzywa sztuczne, które jest gładkie, odporne na działanie substancji chemicznych i odkładanie się kamienia. O wiele częściej spotyka się błędy polegające na zastosowaniu zbyt małych średnic rur, a także na wykonaniu zbyt małych spadków (albo ich braku).

Jeśli instalacja kanalizacyjna została wykonana prawidłowo, nie powinna wykazywać nadmiernych tendencji do zapychania się. Zatory, które wówczas powstają, są zazwyczaj kwestią eksploatacji. Wynikają one zazwyczaj z nagromadzenia w rurach resztek pożywienia, włosów, piasku, nierozpuszczalnych chusteczek i innych tego typu materiałów.

Przepychanie zatkanych rur – najlepsze domowe sposoby

W przypadku zapchania kanalizacji, warto zdiagnozować źródło problemu, nim zabierzemy się za jego rozwiązanie.

Uwaga: wszystkie przedstawione poniżej sposoby wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Oczyszczenie syfonów

Przepychanie zlewu, umywalki lub wanny nie będzie konieczne, jeżeli zapchaniu uległ jedynie syfon. W nowszych instalacjach syfon bardzo łatwo odkręcić, a następne oczyścić pod strumieniem wody z zalegających w nim zanieczyszczeń. Jeżeli problem dalej istnieje konieczne będzie zastosowanie innych zabiegów.

Ocet i soda

Jeden ze starych domowych sposobów powszechnie znanych od dawna to użycie sody oczyszczonej oraz octu spirytusowego. Niepełną szklankę sody zalewa się zbliżoną szklanką octu, a po tej czynności szczelnie zakrywa korkiem odpływ. Po około 30 minutach należy spłukać sporą ilością gorącej wody. Reakcja jaka wówczas zajdzie rozpuści wiele z zalegających w rurach substancji, chociaż może sobie nie poradzić z poważnymi zatorami. UWAGA: wykonując oczyszczanie przy pomocy sody i octu zachowaj ostrożność – opary, które mogą powodować podrażnienia.

Przepychaczka, czyli przepychacz sanitarny

Gdy problem leży głębiej, musimy sięgnąć po inne, ale równie proste rozwiązanie. Skuteczne przepychanie WC lub innego rodzaju odpływu odbywa się z pomocą odpowiedniej przepychaczki, którą łatwo zakupimy w dowolnym sklepie z artykułami dla gospodarstw domowych. W wielu przypadkach konieczne jest zdjęcie ubikacji do skutecznego udrożnienia kanalizacji.

Kret, melt – kiedy sprawdza się czyszczenie rur środkami chemicznymi?

Melt do rur - środek

Środki chemiczne przeznaczone do udrożniania rur kanalizacyjnych, takie jak na przykład kret lub melt, które zgodnie z instrukcją wsypujemy (wlewamy) do toalety, najczęściej zalewając dodatkowo wodą wpływają na zwiększenie drożności. Warto pamiętać, że tego rodzaju substancje to silne chemikalia, dlatego w pomieszczeniu należy otworzyć okno i opuścić je, gdy chemia będzie zmagać się z zanieczyszczeniami. UWAGA: Stosując środki chemiczne zachowaj ostrożność. Środki chemiczne najlepiej sprawdzają się w ramach konserwacji w przypadku zmniejszonej drożności kanalizacji. W sytuacji kompletnie nie drożnego odpływu chemia zamiast pomóc może spowodować jeszcze większy i bardziej szczelny zator, dlatego udrażnianie kanalizacji za pomocą chemii nie sprawdza się przy całkowitym braku drożności.

Czytaj też: Czym jest Melt oraz czy nadaje się do udrażniania rur?


Sprężyna udrażniająca kanalizację

Sprężyna mechaniczna

Jeśli środki chemiczne nie są w stanie pomóc, niezbędne może okazać się użycie sprężyny, zwanej również spiralą do przepychania rur. Jest to narzędzie umożliwiające czyszczenie zatorów zlokalizowanych w dalszej części odpływu. Sprężyna ma kształt spirali o długości kilku metrów wykonanej z metalu. Na przeciwległych końcach sprężyny znajdują się korba służąca do wkręcania rury oraz ostra końcówka rozbijająca zgromadzone zanieczyszczenia. Przepychanie WC lub umywalki odbywa się za sprawą wkręcania sprężyny do wnętrza rury. Następnie należy kręcić korbą w przeciwnym kierunku, by wraz z rurą wydobyć z wnętrza instalacji zgromadzone tam nieczystości.

Czytaj też: Jak prawidłowo używać sprężyny do przepychania rur.

Ze względu na małą siłę przebicia takiej sprężyny – przed podjęciem prób należy pamiętać o zabezpieczeniu łazienki przed możliwym cofaniem się nieczystości wraz z wyciąganiem sprężyny. Jeżeli wszelkie samodzielne próby nie przynoszą pożądanych rezultatów niezwłocznie zależy wezwać fachowców.

Czyszczenie rur tą metodą powinno sprawdzić się w większości sytuacji. W przeciwnym razie należy poprosić o pomoc fachowców, czyli pogotowie kanalizacyjne.

Co zrobić, żeby rury się nie zatykały?

Patrz co wrzucasz do rur

Jak wspomnieliśmy wyżej, zatkane rury to często efekt eksploatacji. Zatory kuchenne przeważnie spowodowane są gromadzącym się w rurach tłuszczem (np. wylanym do zlewu w trakcie czyszczenia patelni), resztkami po posiłkach, odpadami zielonymi (np. po myciu warzyw i owoców), fusami z kawy lub herbaty itd. W przypadku zatorów łazienkowych przyczyną zazwyczaj są włosy oraz piach, ale także trudno-rozpuszczalny papier toaletowy, chusteczki higieniczne, a nawet tampony.

Stosuj sitko na odpływ

Sito na odpływ

To chyba najprostsza i najtańsza metoda na zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do otworu odpływowego. Sita na odpływ można stosować na odpływ w zlewie, umywalce, wannie lub brodziku. Zasada działania jest bardzo prosta: umożliwić przepływ wody, ale zatrzymać wszystko inne, co wpada do odpływu, powodując jego zatykanie.


Wskazana profilaktyka – monitoring kanalizacji

Co pewien czas, w ramach konserwacji, lub gdy zauważymy, że woda odpływa wolniej (lub zaczniemy błyszczeć specyficzne bulgotanie), warto zlecić monitoring kanalizacji. To specjalistyczna usługa, która polega na przeglądzie instalacji kamerą inspekcyjną w celu sprawdzenia potencjalnych nieprawidłowości, zatorów lub uszkodzeń mogących doprowadzić do większej awarii kanalizacyjnej.

Czy warto samemu przepychać rury? Czy jest jakieś ryzyko?

Wiele domowych sposobów na udrażnianie kanalizacji sprawdza się najczęściej w przypadku niegroźnych zatorów spowodowanych głównie codziennym użytkowaniem. Czyszczenie kanalizacji za pomocą chemii, regularne oczyszczanie syfonu z umywalki oraz w skrajnych przypadkach przepychanie rur ręczną sprężyną to metody, które każdy z nas jest w stanie wykorzystać do rozwiązania problemu. Jednak każda z tych operacji wymaga od nas czasu, zaangażowania i w pewnym stopniu zmierzenia się z czymś na pewno dla nas nie codziennym i nie do końca przyjemnym.

Jak rury udrażniają fachowcy?

Główna różnica odróżniająca domowe sposoby od fachowych metod to użycie różnicowanego sprzętu oraz nabycie przez lata doświadczenia w rozwiązywaniu tego typu awarii. Jak działają fachowcy wyspecjalizowani w przepychaniu rur i udrażnianiu kanalizacji? W pierwszej kolejności specjaliści z pogotowia hydraulicznego lub kanalizacyjnego dokonują szczegółowych oględzin miejsca awarii. Wynika to z faktu, że każdy przypadek jest inny – mniej lub bardziej skomplikowany. Po oględzinach fachowiec lub fachowcy powinni zabezpieczyć miejsce pracy oraz przygotować posiadany, specjalistyczny sprzęt. W przypadku łatwego i sprawnego dostępu zarówno do czyszczenia, jak i udrażniania kanalizacji najpewniej zastosują niezawodną głowice pod ciśnieniem wody, która za pomocą dyszy skierowanych pod różnym kątem wypuszcza pojedyncze strumienie wody dając przy tym ogromną siłę przebicia, napędu oraz dużą przepustowość wody do sprawnego i skutecznego czyszczenia i udrożnienia kanalizacji.

Nie zawsze można użyć powyżej opisanej technologii. Na wielu zamkniętych obiektach lub wysokich biurowcach z braku dostępu nie mamy możliwości przeprowadzenia węży ciśnieniowych do miejsca awarii. W takich przypadkach stosuje się zautomatyzowaną mechaniczną sprężynę, która po podłączeniu do prądu siłą przebicia dorównuje głowicy ciśnieniowej. W praktyce sprawdza się równie doskonale jak woda pod ciśnieniem. Jednak największym ograniczeniem mechanicznej sprężyny jest jej zasięg, który w przypadku naszego sprzętu to aż 30 metrów, zwykle nie przekracza 15-20 metrów.

Po wykonaniu zadania warto przeprowadzić monitoring kanalizacji w celu stwierdzenia co było przyczyną zapchania kanalizacji lub co może być kolejną przyczyną zatoru, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że powodem niedrożności nie jest niewłaściwe użytkowanie układów kanalizacyjnych ale ich uszkodzenie. Poprzez monitoring kanalizacji sprawdzamy stan odpływu oraz wszelkie możliwe wady konstrukcyjne typu: odstające uszczelki, załamania, rozpięcia rur, zapadniecie się kanalizacji oraz wiele innych przyczyn zapychania się kanalizacji.

Zadzwoń 601 236 226