Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

Zmieniające się warunki klimatyczne skutkują między innymi intensywnymi opadami deszczu, które mogą doprowadzić do znacznego podnoszenia się poziomu wody w rzekach lub jeziorach. Na skutek tego bardzo często dochodzi do podtopień. Zdarzają się nawet powodzie, które stanowią poważne zagrożenie.

Zadbaj o kanalizację

Jedną z podstawowych czynności, którą należy regularnie wykonywać jest udrażnianie kanalizacji, jak i działania prewencyjne zabezpieczające przez zalaniem mieszkania. Dlaczego jest to tak istotne w przypadku ryzyka powodzi? W większości domów występuje kanalizacja grawitacyjna, czyli nieczystości z wanny lub sedesu z wyższego piętra spływają na niższy poziom do kanalizacji lub zbiornika na szambo. Jednak w czasie powodzi będziemy mieli do czynienia z przepływem zwrotnym, czyli ścieki mogą wpłynąć do mieszkania, narażając meble i przedmioty na straty. Aby tego uniknąć należy wykonać przegląd kanalizacji oraz zamontować zawór zwrotny lub w przypadku posiadania szamba – klapę końcową. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko cofania się nieczystości do wnętrza domu. Równie ważny jest monitoring kanalizacji, by  w razie konieczności przepchać rury profesjonalnymi narzędziami. Wszelkie inspekcje i prace powinni przeprowadzać eksperci, którzy z łatwością zidentyfikują słabe punkty instalacji.

Zabezpieczenie drzwi i okien

Kolejną istotną kwestią jest zabezpieczenie drzwi i okien specjalnymi panelami. Wystarczy zamontowanie w otworach drzwiowych i okiennych otwartych od góry ramek z profili stalowych. Należy pamiętać, że aby nie utrudniać wejścia do domu warto w zewnętrznych drzwiach ukryć profil pod progiem. W przypadku niebezpieczeństwa zalania domu wodoodporne panele wsuwa się w profile. Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich przegrodami przeciwpowodziowymi. Zagrodzą one otwory drzwiowe w poprzek.

Podwyższenie wejścia do domu

Bardzo prostym i oczywistym sposobem na uniknięcie ewentualny strat materialnych w budynku jest podwyższenie wejścia do domu. Jednak będzie to skuteczne rozwiązanie w przypadku niskiego poziomu wody. Podwyższenie wejścia o kilkadziesiąt centymetrów (np. dwa stopnie) powinno chronić dom przed napływającą wodą.

Hydroizolacja fundamentów

Jeżeli posiadamy dom na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych, warto zadbać o izolację fundamentów i ścian fundamentowych. Dzięki temu nie tylko możemy uniknąć problemów z wilgocią, ale również zabezpieczyć się przed skutkami powodzi. Izolację przeciwwodną (typu ciężkiego) stosuje się, gdy dom jest narażony na parcia wody na elementy konstrukcyjne budynku. Można zastosować mady polimerowo-bitumiczne, szlamy uszczelniające, membrany bitumiczne lub papy polimerowo-asfaltowe. Jeżeli tylko mamy możliwość warto zrezygnować z podpiwniczenia lub garażu poniżej poziomu gruntu w przypadku terenów zagrożonych powodzią.

Worki z piaskiem

Gdy nie zdążyliśmy odpowiednio wcześniej przygotować domu przed nadchodzącą powodzią, bardzo istotna jest szybka reakcja. Ostatecznością jest zabezpieczenie budynku przed dostaniem się wody budując osłony z worków wypełnionych piaskiem. Aby spełniły swoje zadanie, należy wykopać rów o szerokości dwóch worków i głębokości jednego, a następnie ułożyć kolejne warstwy prowizorycznej zapory.

 

Zadzwoń 601 236 226