Nawet najlepiej wykonana kanalizacja może się zapchać, jeżeli nie jest właściwie użytkowana. Wrzucanie jedzenia i oleju z patelni do zlewozmywaka może skutkować zaleganiem resztek, które dadzą o sobie znać przykrym zapachem i bulgotaniem. Jak przepchać zlew domowymi sposobami? Kiedy należy wezwać fachowca?
Podczas zmywania wiele resztek pokarmowych i tłuszczu nie jest w stanie sprawnie spłynąć wraz z wodą. Powstaje wówczas zator, który może być wyjątkowo trudny do usunięcia. Niedrożność rur powodują między innymi pęczniejące produkty typu mąka, galaretka, makaron, olej, smalec, skorupki jaj, pestki oraz fusy po kawie i herbacie. Aby zapobiec awarii warto zamontować młynek do odpadów lub skorzystać z domowych sposobów na udrażnianie rur.
Przeczytaj również:
Udrażnianie rur – czyli czym udrożnić rury, aby nic nie zepsuć?
Jak dbać o system kanalizacyjny w domu?
Czy płyn do mycia naczyń oraz ciepła woda to dobry sposób na odetkanie toalety?
Jak poradzić sobie z zatkaną toaletą?
Jedną ze sprawdzonych metod jest przygotowanie mikstury z wrzącej wody i sody. Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do odpływu i zalać 2 litrami wrzącej wody. Innym rozwiązaniem jest wlanie mieszanki z octu i sody oczyszczonej. Należy zrobić to szybko, ponieważ to połączenie spowoduje powstawanie piany. Główną zaletą udrażniania rur środkami kuchennymi są ekologiczne aspekty, jednak takie sposoby nie są wystarczająco skuteczne w przypadku zalegających resztek pokarmowych. Z powodzeniem można je stosować w celach profilaktycznych.
Bardzo popularnym sposobem przepychania rur są środki chemiczne. Jednak czy jest to bezpieczne rozwiązanie? Podczas użytkowania chemii należy zachować środki ostrożności, ponieważ może być przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Produkty żrące wytwarzają opary, które mogą spowodować uszkodzenia układu oddechowego. Należy chronić nie tylko siebie i osoby w otoczeniu, ale również rury. Produkty chemiczne do udrażniania rur mogą uszkodzić aluminiową instalację. Wodorotlenek sodu w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie, powodując zniszczenie rur.
Jak odetkać zlew produktami chemicznymi? W pierwszej kolejności należy założyć gumowe rękawice ochronne, ponieważ w kontakcie ze skórą mogą powodować oparzenia. Warto również otworzyć okna, aby opary nie nagromadziły się w jednym miejscu. Następnie należy umieścić w odpływie dawkę środka podaną na opakowaniu i zalać gorącą wodą. Po 30-50 minutach należy wlać do odpływu dużą ilość wody. Jeżeli taki zabieg nie przyniesie pożądanych efektów, należy zgłosić się do fachowca, który przy okazji sprawdzi stan rur.
Jeśli nie jesteśmy w stanie udrożnić rur zwykłą przepychaczką, ani innymi domowymi sposobami, warto wezwać hydraulika. Fachowiec posiada profesjonalny sprzęt, który nie spowoduje przypadkowego zniszczenia rur, co czasami zdarza się działając na własną rękę. Specjaliści korzystają między innymi ze sprężyn mechanicznych oraz wodnych węży ciśnieniowych. Ponadto wprowadzając do rury kamerę mogą stwierdzić, co było przyczyną awarii. Często zdarza się, że wzywamy hydraulika dopiero po samodzielnych próbach udrażniania kanalizacji. Jednak należy pamiętać, że nie wiemy z jaką awarią mamy do czynienia i czy nie spowoduje strat materialnych. Fachowiec jest w stanie określić przyczynę niedrożności i sprawdzić kondycję rur, co może zapobiec późniejszym stratom materialnym.