Pięć rzeczy, które mają negatywny wpływ na stan rur w domu jednorodzinnym

Pięć rzeczy, które mają negatywny wpływ na stan rur w domu jednorodzinnym

Pięć rzeczy, które mają negatywny wpływ na stan rur w domu jednorodzinnym

Wszelkie usterki instalacji hydraulicznej pozostają zwykle w ukryciu, do czasu poważnych awarii. Mając jednak świadomość, co może mieć negatywny wpływ na stan rur, można zapobiec takim nieprzyjemnym sytuacjom. Dowiedz się, co może szkodzić Twojej instalacji hydraulicznej!

W codziennej rutynie mało kto zastanawia się nad tym, w jakim stanie jest instalacja hydrauliczna w jego domu. Przez to, ewentualne awarie zwykle kończą się masą kłopotów – koniecznością remontu, wymianą rur i nieczynną przez kilka dni kanalizacją. To z kolei wiąże się z masą nerwów, niewygodą i dużymi wydatkami. By się przed tym ustrzec, poznaj pięć czynników, które są najbardziej szkodliwe:

Osady i kamień

Nie tylko z twardej wody wytrąca się tzw. kamień, czyli naturalnie występujące lub dodane związki mineralne. Mogą się osadzać na wewnętrznych ściankach rur, osłabiając je i stopniowo zmniejszając ich drożność. To może prowadzić do poważnych ubytków w rurach. Nie warto próbować pozbywać się tego osadu samodzielnie. Najlepiej jest w tym przypadku skorzystać z usług pogotowia kanalizacyjnego.

Zanieczyszczenia

Wszelkie nieczystości trafiające do kanalizacji mogą powodować powstawanie zatorów. Są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzać do pęknięć i uszkodzeń rur. Często dzieje się tak, gdy np. domownicy nieświadomie wrzucają do odpływu muszli klozetowej niewłaściwe przedmioty i materiały, takie jak waciki kosmetyczne itp. W związku z tym, najrozsądniej jest przynajmniej raz w roku zdecydować się na czyszczenie rur, które sprawnie i nieinwazyjnie przeprowadzi ekipa specjalistów z pogotowia kanalizacyjnego.

Upływ czasu

Niektóre instalacje hydrauliczne są już po prostu bardzo wyeksploatowane. Im starsze rury, tym większe ryzyko, że mogą się uszkodzić lub zapchać. W zależności od typu posiadanych urządzeń, mogą także rdzewieć. Mając świadomość tego, że korzysta się z takiej kanalizacji, najlepiej jest zainwestować w profesjonalny monitoring, by zawczasu ocenić jej stan i zaplanować ewentualny remont lub wymiany.

Lód

Doskwiera co prawda tylko w czasie mroźnej zimy, nie mniej jednak jest bardzo szkodliwy. Płytko położone, źle ocieplone lub ulokowane w nieogrzewanych miejscach rury mogą wypełniać się lodem. Ten zmniejsza ich drożność, ale zwiększając swoją objętość może także sprawić, że rura popęka lub zostanie uszkodzona. Usuwaniem lodu również powinno zajmować się pogotowie kanalizacyjne.

Chemikalia

Zdarza się, że chcąc samodzielnie zadbać o stan naszej kanalizacji, używa się do nich wybranych bez odpowiedniej wiedzy specyfików do przepychania rur, usuwania lodu itp. Zawarte w nich środki chemiczne mogą wchodzić w reakcję z wnętrzem rur i trwale je uszkodzić. Z tego względu, wszystkie zabiegi konserwacyjne powinni wykonywać specjaliści.

W przypadku jakichkolwiek problemów z instalacją hydrauliczną, koniecznie powinno korzystać się z usług pogotowia kanalizacyjnego. Raz w roku należy także wykonać rutynowy monitoring – pozwoli na ocenę stanu rur i zaplanowanie ewentualnych napraw i wymian. Lepiej zdecydować się na nie w dogodnym czasie niż zostać zaskoczonym przez awarię.

Zadzwoń 601 236 226