Problemów z domowymi zaworami może być bardzo sporo. Zdarza się, że się zapiekają, ulegają korozji lub pęka w nich głowica. Do tych problemów dochodzą często uszkadzające się elementy sterująco-dekoracyjne. Próby naprawy zaworów z reguły skazane są na niepowodzenie, stąd korzystnie jest spróbować samodzielnie przeprowadzić wymianę tego elementu. Na początku może być to sporym wysiłkiem, ale z pewnością jest to umiejętność warta zdobycia.
Wszelkie problemy z zakręceniem, odkręceniem zaworu lub jego przeciekanie skłaniać powinno do decyzji o wymianie tego elementu. Do tego potrzebne będą klucze: nastawne lub płaskie, zestaw montażowy, pakuły lniane oraz pasta do uszczelnień.
Wszystkie z tych rzeczy nabyć można w marketach budowlanych lub sklepach internetowych.
Sprawdź również:
Udrażnianie rur
Monitoring kanalizacji
Dobrze jest na wstępie wiedzieć, jakiego rodzaju zawór kupić. Oznaczenia numeryczne akurat niewiele mówią, a wielu producentów nie dodaje dodatkowych oznaczeń na powierzchni zaworów, które ułatwiałyby dopasowanie podzespołów.
Standardowo wyróżnia się następujące wymiary zaworów:
O dobór optymalnego zaworu dobrze zapytać pracowników sklepu – warto przynieść ze sobą stary zawór, aby dobrać jak najlepsze rozwiązanie dla zainstalowanej centrali sanitarnej.
Przed przystąpieniem do prac przypomnieć trzeba kilka rzeczy. Mogą się one wydawać truizmami, z drugiej zaś strony wiele ludzi całkowicie zapomina o pewnych prostych, podstawowych rzeczach – w ten sposób utrudniając sobie znacząco prace nad wymianą zaworu. W pierwszej kolejności należy odciąć dopływ wody. Jeśli w instalacji pozostaje woda pod ciśnienie, to dobrze jest z wykorzystaniem kranu, podkładając miskę pod np. cieknący zawór spuścić wodę z kranu i rur poddawanych serwisowaniu.
Demontaż zaworu nie jest trudny. Należy jedynie odkręcić przejściówki łączące źródło sanitarne z zaworem i rurą. Najczęściej woda prowadzona jest stalowym wężykiem, który z łatwością można odkręcić za pomocą klucza płaskiego lub nastawnego. Po demontażu zaworu dobrze jest oczyścić gwinty po obu stronach, usunąć starą pakułę i podszlifować powierzchnię gwintowania. Niekiedy konieczne jest wykonanie niewielkich rowków prostopadle do gwintowania.
Sprawdź również:
Pogotowie kanalizacyjne
Czyszczenie kanalizacji
Przed założeniem nowego zaworu warto sprawdzić dopasowanie i zweryfikować jego dobór. Następnie gwint i przejściówkę zabezpiecza się pakułami i oblepia się z użyciem pasty izolacyjnej. Pakuły należy nakładać w stronę przeciwną do kierunku wkręcania gwintu! Po zabezpieczeniu można przystąpić do wkręcenia zaworu – najpierw powoli z użyciem rąk, oceniając jednocześnie czy gwintowanie dobrze zachodzi i czy pakuły nie wydostają się poza. Następnie dokręca się zawór z użyciem wybranego klucza.
Ważne! Przed montażem, w trakcie i po zawór musi się znajdować cały czas w pozycji zamkniętej – pozwoli to ocenić ewentualne przecieki po uruchomieniu głównego zaworu wody.