Jak się ustrzec przed zamarzaniem wody w rurach?

Jak się ustrzec przed zamarzaniem wody w rurach?

zamarznięta woda w rurach

Długotrwałe ujemne temperatury w okresie zimowym mogą być przyczyną awarii instalacji wodnej. Wówczas woda w rurach może zamarzać, z czym nie będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wbrew pozorom problem zamarzania rur nie dotyczy jedynie niezamieszkałych zimą domków letniskowych, nieogrzewanych piwnic, garaży czy poddaszy. Zdarza się, że rury zamarzają w budynkach mieszkalnych. Przepychanie rur w tym przypadku jest raczej skomplikowane i warto ten zabieg zlecić fachowcom.

Dlaczego woda w rurach zamarza?

Zamarzająca woda w rurach może powodować duże szkody w budynkach mieszkalnych. Rozpierające ciśnienie i wzrost objętości wody może spowodować zniszczenie nawet grubych, stalowych rur. W mroźny dzień, gdy nastąpi awaria indywidualnego systemu centralnego ogrzewania, a nas nie ma w domu przez dłuższy czas, może po powrocie czekać nas niemiła niespodzianka. Podobnie w przypadku awarii sieci elektrycznej i sieci ciepłowniczej, może okazać się, że rury zamarzły. Warto również pamiętać o prawidłowym zabezpieczaniu instalacji wodnej w ogrodzie przed nadejściem mrozów.

Co zrobić, aby woda w rurach nie zamarzała?

Wszystkie instalacje hydrauliczne, w których pojawia się niebezpieczny lód są narażone na zniszczenia i pęknięcia. Rury nie wytrzymują naporu, spowodowanego przez zamarzającą wodę, która zwiększa swoją objętość. Aby zapobiec awarii można skorzystać z kilku sposobów. Jednym z nich jest izolowanie rur grubszym materiałem. Jednak to rozwiązanie nie zlikwiduje całkowicie problemu, może jedynie opóźnić czas zamarzania wody podczas mrozów.
 
Przeczytaj również:
Czy istnieją domowe metody na wyczyszczenie rur kanalizacyjnych?
Jakie są najczęstsze powody zapchanej kanalizacji?
Czym jest Melt oraz czy nadaje się do udrażniania rur?
Jak poradzić sobie z zatkaną toaletą?
 
Przed niebezpiecznymi skutkami zapchania rur można się ustrzec korzystając stale z hydrauliki – jeżeli nie jest ciągle użytkowana może być znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. Jednak nie każdy z nas codziennie przebywa w domu podczas pory zimowej, często wyjeżdżamy na ferie. Gdy w tym momencie nadejdą mroźne dni, rury mogą popękać. Rozwiązaniem tego problemu mogą być kable grzewcze, umieszczone przy newralgicznych punktach instalacji hydrauliczno-kanalizacyjnej. Dzięki nim woda w rurach nie będzie zamarzać, podczas nieobecności w domu. Chyba najlepszym sposobem jest regularne czyszczenie kanalizacji – nie wolno tego robić za pomocą środków chemicznych, które mogą uszkodzić rury.

Jak działają przewody grzewcze?

Dzięki zastosowaniu przewodów grzewczych będziemy mieli pewność, że rury nie zamarzną. Takie systemy grzejne stosuje się do ochrony rur kanalizacyjnych, instalacji wodociągowych, jak i rynien dachowych. Kable mocuje się na rurociągu pod warstwą izolacji cieplnej. Zasada działania przewodów grzewczych jest bardzo prosta – ciepło wydzielane przez kable utrzymuje temperaturę rur na plusie, powyżej 0 stopni C. Pomimo, że inwestycja w przewody grzewcze nie należy do najtańszych, warto poświęcić czas i fundusze, by uniknąć konieczności wymieniania wszystkich rur, szczególnie, że zimy w Polsce potrafią być bardzo mroźne. Gdy nie dojdzie do poważnej awarii przepychanie WC i innych odpływów nie może odbyć się bez pomocy fachowca.

Przepychanie rur, gdy woda już zamarzła

Bardzo często w domach montowane są rury z polietylenu, które niestety są podatne na zamarzanie. Czyszczenie kanalizacji nie może się odbyć domowym sposobem. Przepychanie WC i innych odpływów warto powierzyć specjalistom, którzy sprawnie i bezpiecznie przepchają rury oraz zweryfikują ich stan. Możliwe wówczas będzie natychmiastowe usunięcie ewentualnych uszkodzeń, które mogłyby dać o sobie znać w przyszłości.

Zadzwoń 601 236 226