Pogoda bywa mocno kapryśna. Zimą, gdy przez wiele dni trzyma mróz, niektórych wcale nie cieszy taka aura. Zadają oni sobie wówczas szereg pytań: czy zamarzną mi rury, albo co zrobić gdy zamarzną rury w domu.
Sytuacja ta najczęściej dotyczy właścicieli domków letniskowych i wypoczynkowych, które zazwyczaj w okresie zimowym nie są zamieszkałe, a co za tym idzie ogrzewane. Z problemami tej natury borykają się także posiadacze „normalnych”, ale będących w użytkowaniu domów, np. odziedziczonych po bliskich. Podobnie jest w przypadku garaży, warsztatów, a także domów w trakcie budowy.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Grubości murów, ocieplenia budynku, rodzaju użytych w instalacji rur, a przede wszystkim od temperatury na zewnątrz oraz okresu przez jaki jest ona ujemna.
Bez wątpienia, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Biorąc pod uwagę, że zimą zawsze najbardziej zagrożone są zewnętrzne fragmenty instalacji (przyłącze wodociągowe, kanalizacja ściekowa, a także instalacja w ogrodzie), największy nacisk należy położyć na zabezpieczenie instalacji.
Jeśli chodzi o instalację ogrodową, to przed nadejściem mrozów należy w miarę możliwości ją opróżnić i dopływ wody. Zawory zaś na okres zimowy najlepiej zdemontować.
Zabezpieczenie przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych najlepiej jest wykonać na etapie budowy domu, układając rury poniżej głębokości przemarzania gruntu. Głębokości przemarzania gruntu jest różna w różnych częściach kraju i wynosi od 0,8 do 1,4 metra.
Niskie temperatury mogą mieć bardzo groźne konsekwencje. Tworzące się w przewodach warstwy lodu negatywnie wpływają na drożność rur i ich przepustowość. W przypadku kanalizacji, cofającej się woda wraz z nieczystościami to łagodniejszy z objawów. Dużo groźniejsze w skutkach i skomplikowane w usunięciu może być pękanie i niszczenie rur.
Jeśli rury już zamarzły, ale jeszcze nie zostały rozsadzone od wewnątrz przez lód, można próbować odmrozić wodę, poprzez podniesienie temperatury w pomieszczeniu (np. dmuchawą elektryczną). Czynność tę należy wykonywać od końca rury, nie od środka.
Zamiast domowych sposobów lepiej jednak wezwać specjalistyczną firmę świadczącą usługi typu Pogotowie Kanalizacyjne i rozmrażanie rur .
Ponowne udrożnienie kanalizacji poprzez rozmrożenie rur nastąpi z pewnością dużo szybciej i sprawniej, niż przy samodzielnych próbach. A, co najważniejsze, specjaliście po wykonanym udrożnieniu przeprowadzą weryfikację stanu rur, inspekcję kanalizacji, a nawet usuną powstałe uszkodzenia.